Nowy Rok czas zacząć!

28 Grudnia 2016,

2

Postanowienia noworoczne to nie banał. Wiele znanych osób ze świata biznesu i nauki robią to każdego roku i starają się dotrzymywać ich realizacji. Nawet jeśli nasze cele powtarzają się kolejny raz, nie ma powodu do rezygnacji. Nie osiągniesz niczego jeśli przestaniesz próbować!

Postanowiłam podzielić się dzisiaj z Wami garstką pożytecznych informacji oraz podpowiedzi jak się za to zabrać 🙂

1. Zwizualizuj sobie mapę celów

2. Poszukaj wygodnej formy kontrolowania efektów

3. Zainspiruj się podglądając postanowienia sławnych osób

Zebrałam także kilka wskazówek na temat najlepszych sposobów dotrzymania jak najdłużej postanowień noworocznych.

Oto co należy zrobić:

1. Bądź realistą

Wiele osób ma tendencje do podejmowania zobowiązań zbyt ambitnych, co powoduje że już na samym początku nie mają nadziei na ich dotrzymanie. Psycholog Piotr Herman znalazł na tę okoliczność specjalną nazwę 🙂 “syndrom fałszywych nadziei” – jest to cykliczne ustawianie sobie nierealistycznych oczekiwań, brak możliwości ich realizacji i w konsekwencji wielokrotne próby ich zmiany. Stawianie sobie możliwych do realizacji celów jest bardziej motywujące i rozwijające niż skazywanie się z góry na niepowodzenie.

2. Koncentruj się na procesie, a nie na wynikach

Innym problemem wielu z nas jest to, że mamy tendencję do ustawiania celów opartych na wynikach, zamiast na procesach dochodzenia do danego efektu.  Amy Cuddy – psycholog społeczny Harvardu wyjaśniła Tech Insider, że jeśli nie osiągniemy tych rezultatów – z których wiele może być zwyczajnie nierealne – możemy poczuć się jak nieudacznik. Więc zamiast wyznaczania sobie celów wynikowych (np. przebiegnięcie maratonu) Cuddy zaleca skupienie się na procesie, który prowadzi do tego wyniku. Więc jeśli chcesz wziąć udział w maratonie, można wyznaczyć sobie cele szczegółowe na każdy tydzień, miesiąc – wydłużając dystans, poprawiając kondycję, a jeśli nawet nie uda się w tym roku przebiec maratonu – to na pewno stosując się do wyznaczonych sobie celów cząstkowych zbliżysz się do jego osiągnięcia!

3. Ustawiaj pozytywne cele

Zbyt często nasze rezolucje mogą obejmować zmiany negatywnych nawyków i wad, jak nadwaga lub zły stan finansów. Ale to tylko wzmacnia negatywne uczucia wobec siebie. Więc może będzie lepiej jeśli skoncentrujesz się na pozytywnych rzeczach i będziesz cieszyć się z ich realizacji, jak “nauka gotowania zdrowych domowych posiłków” – zamiast “przestanę jeść w fast foodach”, czy “zapiszę się na kurs fotograficzny” – zamiast “ograniczę czas spędzany na przeglądaniu Internetu”. Realizuj takie inicjatywy, które sprawią Ci przyjemność a ich skutkiem ubocznym będzie osiągnięcie “ukrytego celu”.

Wreszcie, ważne jest, aby pamiętać, że większość naszych postanowień obejmuje zmianę, a zmiana jest zawsze trudna.

Psycholog Joseph Luciani zauważa w US News & World Report “wszelka zmiana pociąga za sobą tarcia emocjonalne i stres”, a stres czyni nas bardziej podatnymi na negatywne skutki uboczne. Zatem, dajcie sobie trochę luzu i nie bądźcie dla siebie zbyt wymagający w NOWYM ROKU!!!!
Życie jest tylko jedno i o tym zawsze trzeba pamiętać przy sporządzaniu listy postanowień noworocznych.

Udanego 2017 roku wszystkim życzę!

 

Leave a Reply