Zakazana retoryka – Podręcznik manipulacji – Gloria Beck

Niech myślą, że są od Ciebie sprytniejsi. Niech myślą, że z Tobą wygrywają. Niech myślą, że nad sobą panują. A jednocześnie niech odgrywają role w scenariuszu, który Ty napiszesz.

Ludzie wchodzą w role błyskawicznie i nieświadomie. Stwórz im odpowiednią grę, a będą posłusznie wykonywać rozkazy wydawane niewidzialną ręką manipulacji. Już najwyższy czas, byś to Ty przejął stery otaczającego świata. Być może myślisz, że takich książek nie powinno się wydawać. Że manipulacja jest brudna i nieetyczna. Owszem — ale jest też piekielnie skuteczna.

Pozwól, że dam Ci moralnie akceptowalny powód do zgłębiania sztuki NLP: co będzie, jeśli spotkasz nieetycznego przeciwnika silniejszego od Ciebie, któremu nie dasz rady bez chwytów poniżej pasa? Sięgniesz po asy w rękawie czy poddasz się?

W tej książce pojęcie “etyka” nie istnieje. Przedstawia wszystko od całkowicie egoistycznej strony. Jest wybitna, ponieważ ciężko znaleźć podobną pozycję, jednak i… niebezpieczna. Podręcznik ten daje nam bowiem naprawdę potężne narzędzie, swoistą wiedzę tajemną. O ile same mechanizmy, przedstawione w “zakazanej retoryce” były dla mnie naprawdę niesamowicie wartościowe i ciekawe, o tyle nakłanianie do ich wykorzystywania w egoistycznym celu szkodząc jednocześnie innym, nigdy nie stanie się moją domeną. Jak dla mnie warto zapoznać się z tą pozycją, by nie dawać sobą manipulować. W dodatku moim zdaniem część wiedzy tu przedstawionej nie jest etycznie niepoprana. Jednak jeśli masz zamiar tą książkę czytać, musisz się zaopatrzyć w dystans i silne przekonania, bo w przeciwnym wypadku może ona zaszkodzić Tobie, oraz Twojemu otoczeniu.

352x500

Leave a Reply